Dnia 18 lipca do naszej Biblioteki zawitał Teatr Edukacji i Profilaktyki Maska z Krakowa, który zaprezentował bajkę promującą czytelnictwo pt. „Kto w bibliotece gości i kradnie mądrości”. To spektakl pokazujący jak niezwykły wpływ na dzieci ma obcowanie z literaturą. Książki bowiem rozwijają ich wyobraźnię, zdolność myślenia, powiększają zasób słownictwa i wiedzę o otaczającym świecie. Jest to opowieść pełna humoru i zaskakujących zwrotów akcji.

Przedstawienie opowiada historię Skrzata , który jest pochłonięty literaturą do tego stopnia, że niemal nie zauważa prawdziwego świata. Nie przeżywa prawdziwych przygód, nie ma prawdziwych przyjaciół.

Kiedy Sowa kradnie cały jego księgozbiór, Skrzat postanawia go odzyskać. Na swojej drodze spotyka Biedronka Donka, tajnego agenta, który próbuje rozwikłać zagadkę znikających książek. Razem ruszają pokonać Sowę. Kiedy Donek zostaje schwytany, Skrzat musi stawić jej czoła sam. Wyzywa ją na pojedynek wiedzy o książkach, który wygrywa. Skruszona Sowa dowiaduje się, że nie trzeba kraść książek, żeby je przeczytać – wystarczy skorzystać z biblioteki. Donek postanawia więcej czytać, żeby być mądrzejszym, a Skrzat przekonuje się, że również prawdziwy świat wart jest uwagi, bo można spotkać wiernych przyjaciół i przeżyć wspaniałe przygody.

Przedstawienie zachwyciło wszystkie zgromadzone dzieci i dostarczyło wielu pozytywnych emocji.